آشنایی با بلیچینگ دندان و مزایا و معایب آن

بلیچینگ دندان چیست و مزایا و معایب آن

دسته بندیدهان و دندان
تاریخ انتشار مقاله 1400.11.11
نام نویسندههیات تحریریه نوآوران سلامت

روش های زیادی جهت سفید سازی دندان ها  وجود دارد که یکی از بهترین آن ها بلیچینگ می باشد. بلیچینگ به دو روش خانگی و کلینیکی درخشندگی و سفیدی به دندان بخشیده و در زیبایی طرح خنده و کل صورت نقش...

روش های زیادی جهت سفید سازی دندان ها  وجود دارد که یکی از بهترین آن ها بلیچینگ می باشد. بلیچینگ به دو روش خانگی و کلینیکی درخشندگی و سفیدی به دندان بخشیده و در زیبایی طرح خنده و کل صورت نقش بسزایی ایفا می کند. در این نوشته سعی داریم به معرفی روش پر استفاده بلیچینگ دندان پرداخته و جوانب مختلف آن نظیر مزایا ، عوارض ، هزینه و .. را مورد بررسی قرار دهیم.

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان و نقش آن در زیبایی طرح خنده

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان روشی تخصصی جهت سفید سازی دندان ها است که به واسطه آن، رنگدانه های تولید کننده لکه های دندان از بین می روند. زدودن رنگدانه های ایجاد کننده لکه های نارنجی ، زرد و قهوه ای به سفیدی دندان ها منجر می شود.

 میزان تاثیر بلیچینگ به جنس دندان وابسته بوده و تنها برای دندان هایی با سطوح طبیعی اثر گذار می باشد و بر روکش ها و ایمپلنت های دندانی پاسخی ندارد. مواد شیمیایی مورد استفاده در این روش شامل دو ماده هیدروژن پراکساید و کاربا ماید پراکساید، برای اکسیداسیون رنگدانه های غیر طبیعی حول زرد ، نارنجی و قهوه ای استفاده می شود.

انواع بلیچینگ دندان

نحوه انجام بلیچینگ دندان شامل دو روش خانگی و کلینیکی می باشد. مواد شیمیایی مورد استفاده در این دو روش نیز متفاوت می باشد.

بلیچینگ دندان به روش کلینیکی

محافظت از لثه در بلیچینگ به روش کلینیکی

 از هیدروژن پراکساید برای بلیچینگ دندان در مطب دندان پزشکی و زیر نظر مستقیم پزشک و از ماده کارباماید پراکساید برای انجام بلیچینگ دندان در خانه استفاده می‌شود. البته هر دو روش زیر نظر پزشک هدایت و پیاده سازی و می شوند. در ادامه قصد داریم به هر کدام از این روش ها بپردازیم.

آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ کلینیکی

بلیچینگ به روش کلینیکی توسط متخصص در مطب و با رعایت ایمنی کامل صورت می گیرد. در این نوع بلیچینگ دندان از مواد شیمیایی خاصی به نام هیدروژن پراکسید با غلظت بالا جهت سفید کردن دندان استفاده می شود. میزان زمان مورد نیاز برای بلیچینگ دندان در مطب سه جلسه و هر جلسه یک ساعت می باشد.

بلیچینگ دندان به روش کلینیکی

اعمال پراکساید هیدروژن در بلیچینگ مطبی

بلیچینگ دندان در کلینیک، ماندگاری بالایی داشته و نسبت به روش خانگی سریع تر به نتیجه می رسد. در ادامه به مراحل پیاده سازی بلیچینگ کلینیکی می پردازیم.

 • پاکسازی دندان‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورت نیاز)
 • قرار دادن گیره مخصوص جهت باز نگه داشتن دهان
 • محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص
 • اعمال ژل سفید کننده پراکسید هیدروژن روی دندان به مدت 20 دقیقه
 • فعال سازی پراکسید هیدروژن با استفاده از لایت کیور

چند مرحله آخر ممکن است چندین مرتبه تکرار شود. میزان سفیدی دندان ها تعیین کننده نقطه پایان می باشد. بدین ترتیب پس از چند بار ساکشن ژل کیور شده میزان سفیدی دندان ها توسط متقاضی چک می شود و در صورت اعلام رضایت ، تکرار مراحل بلیچینگ به پایان می رسد.

لایت کیور و لیزر ژل پراکسید هیدروژن

لایت کیور ژل پراکساید هیدروژن

اگر شدت نیرگی و لکه زدگی دندان به قدری زیاد باشد که با یک یا دوجلسه بلیچینگ در مطب رفع نشود ، این درمان در چند جلسه انجام می گیرد. در این صورت احتمالا یک کیت بلیچینگ در خانه هم مضاف بر همه مراحلی که در مطب صورت گرفته برای متقاضی تجویز می شود.

بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان به روش خانگی ، دیگر روش بلیچینگ و سفید سازی دندان می باشد. در این روش ابتدا پزشکی متناسب با دندان های فک بالا و پایین متقاضی قالبی طراحی کرده و با تحویل آن به متقاضی به همراه دستور العمل های استفاده از آن ، ادامه آن  در خانه توسط خود متقاضی صورت می پذیرد. بر اساس این قالب های پلاستیکی نازک و شفاف برای بلیچ دندان در خانه طراحی و ساخته می شود.

بلیچینگ دندان در خانه زمان بر است ، از این رو  نیاز به صبر و حوصله بسیاری دارد. طولانی بودن روند درمان به روش خانگی به دلیل پایین بودن غلظت مواد پراکسید خانگی است.

بلیچینگ دندان روش خانگی

بلیچینگ خانگی

با توجه به اینکه  غلضت مواد مصرفی کم است، در هر بار استفاده نیاز است که چندین ساعت قالب به همراه مواد مخصوص روی دندان بماند. بلیچینگ دندان در خانه، نیاز به مدت زمان بیشتری نسبت به روش کلینیکی دارد. این مدت زمان گاهاً ممکن است تا دو هفته به طول بیانجامد.

در ادامه قصد داریم مراحل بلیچینگ دندان به روش خانگی را طی چند مرحله توصیف کنیم.

 • پاکسازی دندان ها بوسیله مسواک زدن و کشیدن نخ دندان (جرم گیر در صورت نیاز)
 • جا سازی ماده سفید کننده تجویز شده پزشک درون قالب برای هر دندان یک قطره
 • قرار دادن منظم و دقیق قالب طراحی شده به همراه ماده درون آن بر روی دندان ها
 • پاک سازی مواد سفید کننده از  بیرون آمده از قالب با استفاده از دستمال مرطوب
 • نگه داری قالب بر روی دندان به مدت دو ساعت بدون تحمیل فشار زیاد و یا ضربه
 • شستن دندان ها پس از پایان مراحل بالا و بیرون آوردن قالب بلیچینگ خانگی
بلیچینگ دندان به روش خانگی

قالب بلیچینگ دندان در روش خانگی

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

پس از انجام بلیچینگ دندان به روش کلینیکی ، برای دریافت بهترین پاسخ و بیشترین بازده بهتر است به نکانی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، توجهی ویژه داشته باشیم.

 • پرهیز از استفاده از خوراکی ها و عوامل لکه زاد نظیر قهوه ، نوشابه و سیگار
 • شستن دندان ها با آن گرم در ساعات ابتدایی پس از بلیچینگ
 • خود داری از خورد و نوشیدن غذا ها و نوشیدنی های سرد و خیلی گرم
 • پرهیز از  تناول میوه ها به همراه پوست آن ها
 • پرهیز از نماس دندان با خوراکی تا دو روز بعد از بلیچینگ دندان
قبل و بعد از بلیچینک دندان

قبل و بعد از بلیچینگ دندان

مزایا بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان از پر استفاده ترین روش های زیباسازی دندان بوده که مزایای بسیاری نیز دارد . در ادامه به مزایای این روش اشاره ای خواهیم داشت.

 • درخشان سازی دندان های جلو
 • بازدهی و ظهور نتایج بسیار سریع
 • ایمنی بالا مخصوصاً در روش کلینیکی
 • روشی چراستفاده ، کم هزینه و اقتصادی
 • زیبا سازی لبخند و طرح خنده و در کل چهره

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد

اثرات و نتایج بلیچینگ دندان در حالت خوب می تواند تا سه سال به طول بیانجامد. البته این مدت بسته به عادات و رفتار فرد و همچنین رژیم غذایی او می تواند تغییر کند و ماندگاری آن کمتر شود.

عوارض بلیچینگ دندان

هر روش زیبایی و درمانی عوارض و معایبی دارد که بلیچینگ دندان نیز مستثنی نیست. در ادامه به عوارض بلیچینگ دندان اشاره ای خواهیم داشت.

 • ماندگاری محدود مخصوصاً برای رژیم غذایی نا مناسب
 • نیازمند تمدید برای حفظ سفید دندان در طولانی مدت
 • پر خطر بودن بودن برای روش خانگی در صورت عدم رعایت اصول حرفه ای
 • احتمال ایجاد حساسیت دندان ها مخصوصا در روش خانگی

 

هزینه بلیچینگ دندان به روش خانگی و کلینیکی

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان به عوامل مختلفی از جمله کیفیت ژل مورد استفاده و نوع روش وابسته می باشد. نوع روش پیاده سازی بلیچینگ دندان شامل خانگی و کلینیکی مشمول هزینه های متفاوتی نیز می شود.

همچنین کیفیت مواد محافظ لثه ، ژل پراکاید هیدروژن ، درجه سفید سازی و مهارت و تخصص پزشک در هزینه بلیچینگ تاثیر قطعی دارد. لازم بذکر است با توجه به اینکه بلیچینگ نوعی روش زیبایی محسوب می شود تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار نخواهد گرفت.

به عنوان نتیجه گیری بلیچینگ دندان از بهترین و پراستفاده ترین روش های سفید سازی دندان می باشد که در دو روش کلینیکی و خانگی درخشندگی و سفیدی را به دندان ها هدیه می کند. در این نوشته سعی کردیم به نکات مختلفی پیرامون بلیچینگ دندان از جمله مراحل ، مزایا ، عوارض و هزینه آن بپردازیم. هیات تحریریه نوآوران سلامت امیدوار است که این مقاله در معرفی بلیچینگ دندان ، انواع ، مزایا و هزینه آن موفق عمل کرده باشد.

منبع:  healthline

هیات تحریریه نوآوران سلامت نگاه شما را ارج می نهد

مقالات هم پیوند

اعضای هیات تحریریه نوآوران سلامت مفتخرند که مطالب دیگری در این زمینه تقدیم شما نموده اند

نظرات کاربران

خرسندیم که نقطه نظرات شما را بخوانیم، ثبت پاسخ هیات تحریریه را از طریق پیامک به شما اطلاع می دهیم

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بلیچینگ دندان چیست و مزایا و معایب آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 2 3 4 5

ضمانت اصل بودن کالا
ارسال سریع
بسته بندی سلامت
مشاوره و پشتیبانی

نوآوران سلامت سربلندی مردم ایران سرافراز را آرزو دارد ©2020